wtorek, 13 września 2011

Jublieusz IMCS-Pax Romana. Budowanie mostów, przekraczanie granic
W lipcu 1921 r., po zakończeniu I Wojny Światowej, młodzież z wielu krajów świata zebrała się we Fryburgu, aby nauczyć się wspólnie wpływać na międzynarodowe relacje na poziomie ludzkim i z perspektywy katolickiej. Powstał Międzynarodowy Ruch Studentów Katolickich (IMCS) Pax Romana.

Dziewięćdziesięciolecie tego wydarzenia świętowaliśmy w lipcu tego roku w Kolonii. Uroczystości i walne zebranie IMCS poprzedzone było sesją studyjną „Budowanie mostów. Przekraczanie granic”, na której tym razem zebrali się przedstawiciele krajów nie tylko europejskich – reprezentowane były także Egipt, Sudan Południowy, USA, Kanada, Chile czy Mauritius.


Podczas sesji zastanawialiśmy się, w jaki sposób rozpoczynać współpracę międzynarodową na przekór stereotypom i historycznym uprzedzeniom. Zaproszeni goście, m.in. prof. James Sundar z indyjskiego Kolegium Jezuickiego św. Ignacego Loyoli, wskazywali na konieczność indywidualnego podejścia do każdego człowieka, niezależnie od jego narodowości, religii czy pochodzenia klasowego.

Ciekawa była również relacja Margo Moussa z Młodzieżowej Akcji Katolickiej w Egipcie, o toczącej się tam parę miesięcy temu rewolucji, o współpracy z koptyjskimi chrześcijanami i różnymi grupami islamskimi, w tym z Bractwem Muzułmańskim. Wszyscy chcieli lepszego życia i demokracji. Na pytanie, czy istnieje zagrożenie przekształcenia się Egiptu w państwo islamskie, odpowiedziała jednoznacznie, że nie.

Podczas uroczystości dziewięćdziesięciolecia mieliśmy okazję uczestniczyć w międzypokoleniowej wymianie idei. Absolwenci IMCS i działacze ICMICA (światowy ruch intelektualistów katolickich, do którego należy również KIK) opowiadali o swoich doświadczeniach m.in. działania jako ruch intelektualistów czy tych związanych z dialogiem międzyreligijnym.

Spotkanie zakończył się walnym zebraniem IMCS, w którym Europę reprezentowały: MUEC (Katalonia), MKSU (Malta) i AKH (Niemcy). Liczymy na owocną współpracę z nowym kierownictwem IMCS, na którego czele, po wyborach, stanął Dr Charles Ochero Cornelius z Sudanu Południowego.

Wyjazd reprezentacji KIK – Julii Koszewskiej i Janka Lipskiego był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu KIK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz