wtorek, 20 września 2011

Zakończenie Committee i widoki na przyszłość


 European Committee (czyli walne zebranie) JECI-MIEC dobiegło końca. Po przemówieniach zamykających zebranie i wylewnych pożegnaniach rozjechaliśmy się w swoje strony.

W niedzielę rano wybraliśmy nowy zarząd, czyli European Team. Koordynatorem został Johannes Maximillian Niessen z Katholische Studierende Jugend (Niemcy), a w zarządzie towarzyszą mu: Romana Mysula z Obnowy (Ukraina), Laura-Ioana Sopon z ASTRU Cluj (Rumunia), Ryan Mercieca z MKSU (Malta) i Nuno Wemans z MCE (Portugalia).

Przegłosowaliśmy zmiany statutowe, uchwaliliśmy budżet i zdecydowaliśmy o najbliższych spotkaniach Koordynacji Europejskiej.

W lutym przyszłego roku odbędzie się wyjazd studyjny (Study Session) do siedziby Rady Europy w Strasburgu o roli studentów w promowaniu idei praw człowieka.

Na przełomie sierpnia i września na Malcie odbędzie się Kongres, czyli seminarium o roli studentów w jednoczącej się Europie połączony z walnym zebraniem Koordynacji. Tradycyjnie Kongres będzie okazją do refleksji nad możliwymi polami działania Koordynacji przez następne trzy lata.

Studenci ostatnich lat czy Ci, którzy skończyli je niedawno, zostali zaproszeni na przyszłoroczny kongres ICMICA (organizacja profesjonalistów Pax Romana, do której należy KIK) do Wiednia, na którym omawiane będą także problemy wchodzenia młodych ludzi w życie zawodowe.

W kuluarach umówiliśmy się również z przedstawicielami Litewskiej Katolickiej Federacji Ateitis na wspólny wyjazd integracyjno-studyjny w Beskidy. Będziemy wspólnie chodzić po górach, poznawać się i dowiadywać o wspólnej, ale inaczej postrzeganej historii.

Po południu (i zasłużonym odpoczynku na plaży) odprawiona została pożegnalna Msza Święta, połączona z błogosławieństwem nowego European Team.
Wieczorem swoją mowę pożegnalną wygłosił odchodzący Koordynator, Mihai Floran z ASTRU Cluj (Rumunia), który 30 września kończy swój czteroletni mandat. Gdy przejmował obowiązki od Julii Koszewskiej z KIK/ Drum Bun, Koordynacja była w trakcie wychodzenia z poważnej zapaści organizacyjnej, tożsamościowej, a przede wszystkim finansowej. Mihai kontynuował pracę rozpoczętą przez Julię i zarząd pod jej kierownictwem. Po czterech latach możemy pochwalić się regularnymi wyjazdami studyjnymi, teologicznymi i społecznymi, siatką kontaktów na całym świecie, dobrą kondycją finansową, spójnymi zasadami działania (Statut, Regulacje Wewnętrzne, Regulacje Finansowe), a przede wszystkim – społecznością młodych, otwartych na świat i mocnych w wierze działaczy katolickich związanych silnymi więzami przyjaźni przekraczającej granice.

Dalsze relacje i refleksje wkrótce!

Janek i Janek 

Dziękujemy KIK za sfinansowanie podróży. Przed nami jeszcze ostatni etap podróży: Ateny-Warszawa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz