wtorek, 28 sierpnia 2012

Wyjazd polsko-litewski, odc. 1

Wczoraj, w niedzielę 26 sierpnia, rozpoczął się wyjazd polsko-litewski, czyli projekt "Wspólne korzenie, różne kultury, wspólna przyszłość" z udziałem członków Drum Buna i korporacji akademickich Litewskiej Federacji "Ateitis". 
Po przyjeździe do Czorsztyna rozpoczęliśmy międzynarodową integrację - opowiadaliśmy o sobie, naszych organizacjach, poszliśmy zwiedzić wspólnie najbliższą okolicę.

Dzisiejszy dzień (27.08) zaczęliśmy od zwiedzania ruin czorsztyńskiego zamku i spaceru nad Jezioro Czorsztyńskie.
Wieczorem, po mszy odprawionej przez o. Marka Pieńkowskiego w miejscowym kościele, Milda Vitkute z Federacji Ateitis przedstawiła poglądy litewskich filozofów na pojęcia: patriotyzm, nacjonalizm i kosmopolityzm. Położyła nacisk na różnice między nimi. Głównym aspektem, który różni patriotyzm i nacjonalizm jest relacja pojedynczego człowieka do narodu. 
W przypadku ideologii nacjonalistycznej jednostka musi całkowicie podporządkować się zbiorowości i nie może zmieniać ogółu, ponieważ to naród całkowicie definiuje miejsce i zadania pojedynczego człowieka. Patriotyzm z kolei jest postawą twórczą. To troska o naród i państwo polegająca także na ich reformowaniu i ulepszaniu. W tym sensie patrioci tworzą swoją ojczyznę. 
Podczas późniejszej debaty podkreślaliśmy wagę lojalności wobec ojczyzny i działania na rzecz dobra wspólnego. Zastanawialiśmy się również, jakie elementy tworzą tożsamość narodową - język, wspólne wartości czy wspólne państwo. Postawiliśmy też pytanie, czy patriotyzmu można się nauczyć.
O. Marek Pieńkowski podkreślał rolę wartości w tych trzech postawach. Patrioci wyznają wartości swojego narodu, respektują również wartości innych, a także ogólnoludzkie. Natomiast nacjonaliści ignorują wartości innych. Kosmopolityzm z kolei to postawa głosząca, że jedynymi są wartości ludzkie - o ile w ogóle jakieś istnieją.Powoli zbliżamy się do dyskusji o sprawach ściśle polsko-litewskich. Podczas nieoficjalnych rozmów poruszamy tematy mniejszości narodowych, dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, późniejszej historii Litwy i Polski oraz współczesnych wyzwań. 
Wieczorami oglądamy polskie i litewskie filmy. W czasie wyjazdu odmawiamy też wspólne modlitwy brewiarzowe i uczymy się śpiewów gregoriańskich.


Projekt "Wspólne korzenie, różne kultury, wspólna przyszłość" dofinansowany jest ze środków Fundacji BZ WBK, programu "Bank ambitnej młodzieży".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz